Ako vybrať hodiny?

V dobe moderných technológií, kedy čas sledujeme predovšetkým na mobiloch, počítačoch a iných multifunkčných zariadeniach (meteostanice, mikrovlnky), získali klasické hodiny úlohu dekoračného prvku a preto je dizajn mnohokrát určujúcim parametrom. Zoznámte sa s rôznymi typmi hodín a vyberte si také, ktoré zapadnú do vašej domácnosti.

Nástenné hodiny sú jedným z najobľúbenejších typov hodín

Na čo sa zamerať pri výbere

Umiestnenie a požiadavky

Pred nákupom hodín si premyslite, do akej miestnosti chcete hodiny umiestniť. Na kuchynských hodinách budete pravdepodobne odpočítavať čas varenia, takže voľte prehľadný ciferník alebo digitálne zobrazenie času. Hodiny do detskej izby by mali mať číslovaný ciferník, aby deti mohli ľahšie odčítať čas. Do obývačky, chodby a pracovne voľte dizajnové modely, ktoré vám aj vašim hosťom dajú pojem o čase a zároveň doladia vzhľad interiéru.

Podľa typu umiestnenia a vašich preferencií sa zamyslite tiež nad projekciou času. Analógové ručičkové hodiny sú síce estetickejším variantom, ale digitálne vám dajú presnejší pojem o čase, a navyše môžu byť podsvietené, takže na nich uvidíte čas aj v tme.

Analógové versus digitálne

Analógové hodiny zobrazujú čas pomocou ručičiek, ktoré mechanicky posúva strojček. Digitálne hodiny zobrazujú čas na displeji pomocou číslic, vďaka tomu prečítate čas na sekundu presne. Záleží len na vás, ktorý typ zobrazenia je vám príjemnejší.

Ak túžite po úplnej presnosti, kúpte si rádiovo riadené hodiny, ktoré vďaka DCF či MFS signálu získavajú údaje z céziových atómových hodín. Tie majú takmer nulovú odchýlku (1 sekunda za milión rokov) a zohľadňujú aj zmeny času a prestupné roky.

Pohon

Hodiny môžu byť poháňané batériovo. Počet a typ batérií sa u jednotlivých modelov líši rovnako ako výdrž batérie. Tá sa odvíja od spotreby hodín a hmotnosti ručičiek. Čím sú ručičky ľahšie a spotreba nižšia, tým dlhšie batéria vydrží. Všeobecne však platí, že batéria v hodinách vydrží zhruba rok. Sieťovo napájané bývajú väčšinou digitálne hodiny. U tohto typu neriešite výmenu batérie, ale zase si musíte vopred rozmyslieť, kam hodiny umiestnite, aby boli v dosahu zásuvky. Niektoré hodiny ponúkajú kombináciu rôznych pohonov. Klasickou kombináciou je sieťové a batériové napájanie.

Naťahovacie hodiny sú poháňané manuálne - raz za pár dní ich musíte natiahnuť ručne pomocou kľučky alebo otočného gombíka. Výhodou tohto pohonu sú nulové prevádzkové náklady. Nevýhodou je naopak pravidelné naťahovanie a hlasnejší tikot. Závažie vyvíja konštantnú hnaciu silu a poháňa mechanické hodiny. Závažie visí na strune, navinuté na bubne alebo na retiazke, ktoré je zachytené na reťazovom kolese. Quartz je obchodný názov pre kremenné hodiny, ktoré využívajú elektronický oscilátor riadený kryštálom. Inými slovami čas je určovaný kremenným oscilátorom. Ten prevádza energiu dodávanú batériou na elektrické kmity. Na svoju prevádzku potrebujú batériu - tá však vydrží až niekoľko rokov. Hodiny sú veľmi úsporné a presné - ročná odchýlka je len 1 minúta.

Parametre

Pred nákupom si prezrite rozmery hodín a tiež ich hmotnosť.

Ako vyzrieť na veľkosť hodín?

V ideálnom prípade si podľa týchto rozmerov vystrihnite "hodiny" z novín alebo z kartónu a priložte ich na vybrané miesto. Získate tak lepšiu predstavu, koľko miesta zaberú a ako to bude vyzerať. V opačnom prípade by vás mohli nepríjemne prekvapiť príliš malé alebo naopak veľké hodiny.

Hmotnosť je určujúca hlavne pri ukotvení do steny - ľahkým hodinám bude stačiť len klinec či háčik, pre ťažšie modely (z kameňa, betónu) budete musieť vŕtať do steny a ukotviť skrutku pomocou hmoždinky.

Dôležitým parametrom je tiež hlučnosť. Niektoré hodiny, najmä tie naťahovacie, hlasno tikajú. Ak vám je tikot nepríjemný, zamerajte sa radšej na digitálne modely, ktoré sú úplne tiché.

Design

Na výber máte nepreberné množstvo materiálov a dizajnov od plastových a drevených cez kamenné, betónové až po textilné, sklenené, vinylové alebo kovové.

Na trhu nájdete hodiny s 3D ciferníkmi, ktoré nemajú žiadny kryt a lepia sa rovno na stenu, modely pripomínajúce starožitné hodiny a ikonické retro kúsky. Pod vintage dizajnom sa však skrývajú moderné a úplne nové hodiny. Mnohé hodiny sú v minimalistickom dizajne, čo v praxi znamená, že na ciferníku chýbajú čísla a mnohokrát aj grafické označenie jednotlivých hodín, takže presné odčítanie času býva problém. Obľúbené sú tiež hodiny z vinylových dosiek.

Dôležitým dizajnovým parametrom je tiež tvar ciferníka. Okrem kruhovej klasiky si môžete zaobstarať aj štvorcové, obdĺžnikové, oválne alebo asymetrické hodiny. Niektoré minimalistické hodiny ani nemajú ciferník a skladajú sa len z ručičiek.

Kyvadlové hodiny ocenia predovšetkým zberatelia starožitností

Druhy hodín

  • Stolové hodiny samostatne stoja (majú stojanček) a potrebujú pevnú a stabilnú podložku na stole, na polici alebo napríklad na komode. Pred výberom si preto dobre premyslite, kam ich umiestnite. Miesto si premerajte a rozmery porovnajte s veľkosťou produktu, aby vás neprekvapilo, že sú príliš malé alebo naopak príliš veľké.

  • Nástenných hodín je na trhu najväčšie množstvo, máte na výber z mnohých tvarov, farieb, materiálov aj designov. Inštalujú sa zavesením na háčik či skrutku s hmoždinkou - záleží na hmotnosti a odporúčania výrobcu.

  • Nalepovacie hodiny sa umiestňujú priamo na stenu, nemajú žiadny kryt ani spodnú stranu ciferníku. Strojček s ručičkami sa zavesí na háčik a do ľubovoľnej vzdialenosti sa okolo neho nalepia plastické (3D) číslice, bodky, linky či iné grafické naznačenie ciferníku. So správnym umiestnením vám pomôže priložená šablóna. V strojčeku zavesenom na háčiku ľahko vymeníte batérie.

  • Ako podlahové hodiny sa označujú samonosné modely, ktoré stoja priamo na podlahe. Patria k najdrahším a zároveň najväčším na trhu a radia sa medzi ne ako veľké kyvadlové hodiny, tak dizajnové kusy.

  • Kyvadlové hodiny patria k najstarším ciferníkovým hodinám. Kyvadlo je hlavným ozdobným prvkom aj regulátorom chodu hodín, s ktorého pomocou je možné doladiť presný čas.

  • Kukučkové hodiny čiže kukučky sú jednoduché kyvadlové hodiny, ktoré majú tvar domčeka. Nad ciferníkom je otvor s dvierkami, ktoré sa v každú celú hodinu otvoria a vysunie sa z nich kukučka (vtáčik), hodiny vydajú zvuk pripomínajúci jej kukaniu, počet kukaní sa mení podľa aktuálnej hodiny.

  • Presýpacie hodiny nie sú hodiny v pravom slova zmysle, slúžia skôr ako dekorácia alebo k odpočítavaniu času, čo sa hodí napríklad pri hraní stolových hier. V prepojených sklenených nádobách je jemný piesok, ktorý sa z jednej nádoby do druhej presypáva pomocou gravitácie. Množstvo piesku, veľkosť otvoru a nádob určuje, ako dlho sa bude piesok presypávať - väčšinou sa jedná o 1 až 3 minúty.

  • Detské hodiny sú špecifické predovšetkým svojím dizajnom a môžu byť ako nástenné, tak stolné. Disponujú pestrými farbami a vzormi. Niektoré detské hodiny majú tvar rozprávkových postavičiek alebo zvieratiek. Pre deti, ktoré sa učia poznávať hodiny, sú ideálne modely, ktoré majú na ciferníku všetky čísla.

  • Obojstranné hodiny majú ciferník a ručičky z oboch strán. Vidíte čas ako z prednej, tak zo zadnej strany. Ukotvujú sa na stenu buď za hornú, alebo za bočnú hranu a sú ideálne do dlhých chodieb a miestností.

Presýpacie hodiny vám pomôžu pri čistení zubov dodržiavať odporúčanú dobu pre čistenie

Materiál

Hodiny sa vyrába z rôznorodých, veľakrát aj nevšedných materiálov. Najbežnejším, najlacnejším a zároveň najpoužívanejším materiálom je plast. Plastové hodiny sú ľahké a ľahko sa udržujú. Honosnejší variant predstavujú kovové, sklenené, kamenné, keramické, porcelánové alebo dizajnové betónové hodiny. K nevšedným materiálom na výrobu hodín patrí koža a koženka, papier a textil - ak nemajú zasklený ciferník, usadzuje sa na nich prach a horšie sa udržujú. Klasiku medzi hodinami reprezentuje drevo.