Heureka.sk - nákupný radca


Poradňa Hodiny

Ako vybrať hodiny?

Výber nástenných hodín do bytu, kancelárie či verejných priestorov je občas priam oriešok. Najmä keď uvážite, čo všetko je potrebné zohľadniť - účel, zladenie s interiérom, výrobca a samozrejme aj cena. Aby sme uľahčili vaše hľadanie nových hodín, pripravili sme pre vás tento stručný návod.

 

 

 

Najčastejšie druhy hodín

Hodiny - pomerne široký pojem, pod ktorým sa skrýva nepreberné množstvo rôznych druhov ukazovateľov času, ktorých počet sa s novými technológiami stále rozrastá. Poďme si spoločne predstaviť tie najdôležitejšie.

Základné varianty hodín

 • Klasické ručičkové nástenné hodiny
 • Retro hodiny
 • Digitálne hodiny
 • Kyvadlové mechanické nástenné hodiny
 • Nalepovacie hodiny
 • Hodiny s DCF signálom
 • Stolné hodiny
 • Obojstranné hodiny
 • Kukučkové hodiny (klasické i dizajnové)
 • Podlahové
 • Pletené a ďalšie

 

Kazateľ času alebo dizajnový doplnok

Pri výbere je veľmi dôležité dopredu vedieť, kde budú hodiny umiestnené a aký je ich primárny cieľ. Je totiž rozdiel, či hľadáte nástenné hodiny do kuchyne menšieho bytu alebo nástenné hodiny do vstupnej haly svojej firmy.

Skúste si hodiny na zvolenom mieste predstaviť. Budú dostatočne veľké, aby z nich bol čas rozoznateľný? Poslúžia hodiny nielen ako ukazovateľ času, ale aj ako dizajnový doplnok? To všetko sú otázky, na ktoré odporúčame odpovedať pred tým, než sa pustíte do samotného hľadania. Nezabúdajte ani na to, že hodiny sa môžu vďaka svojej veľkosti stať dominantným prvkom - pozor, nech nimi nepokazíte celkový ráz interiéru.

 

Zladenie s interiérom

Keď už viete, kde budú hodiny umiestnené, čo sa od nich očakáva a máte zvolený ich typ, hravo sa pustite do hľadania najvhodnejšieho dizajnu, ktorý bude plne korešpondovať s okolitým nábytkom a perfektne tak podčiarkne moderný alebo napríklad historický ráz miestnosti.

Pri výbere vhodných hodín určite neváhajte experimentovať - napríklad kyvadlové hodiny, rovnako ako hodiny kukučkové, dnes už dávno nie sú povinnou súčasťou chát a chalúp. Mnoho dizajnových štúdií, vzalo tieto tradičné výrobky a vdýchlo im modernú dušu, vďaka čomu sa teraz hodia aj do moderných interiérov.

Väčšina predajcov hodín vám navyše bude schopná s výberom poradiť - stačí im oznámiť svoju predstavu, požiadavky na hodiny a aspoň čiastočne načrtnúť podobu interiéru, do ktorého budú hodiny umiestnené.

 

Dbajte na kvalitu hodín

Trh s hodinami je rovnako ako v iných odboroch preplnený nekvalitnými výrobkami z ázijských krajín, ktoré sa za pár korún predávajú v obchodných reťazcoch a supermarketoch. Týmto hodinám však väčšinou chýba originalita. Vďaka dostupnej cene sa s nimi navyše stretnete v mnohých domácnostiach a inštitúciách, čo určite nechcete.

Okrem týchto lacných výrobkov je našťastie hodinový trh plný kvalitných produktov od renomovaných výrobcov, ktorí ponúkajú kvalitný tovar s nevšedným dizajnom, ktorý vydrží roky. Nebojte sa do svojich hodín investovať - oplatí sa to. Kvalitné hodiny sa totiž stanú na mnoho rokov neoddeliteľnou súčasťou vašej domácnosti či kancelárie - väčšina týchto kvalitných producentov pochádza z Holandska, Talianska Nemecka a niekoľkých ďalších krajín.

 

Nákupného poradcu pripravil obchod stardeco.cz.

 

Porovnať hodiny